yükseköğretimuluslararasılaşmaüniversiteYÖKuluslararası öğrenciyabancı öğrenciyugevdarulfunun
DOLAR
18,6246
EURO
18,5796
ALTIN
1.029,73
BIST
3.458,03
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
19°C
Ankara
19°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
17°C
Perşembe Az Bulutlu
18°C
Cuma Yağmurlu
16°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi – ASBÜ

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi – ASBÜ

ASBÜ: Türkiye’nin İlk ve Tek “Sosyal Bilimler” Devlet Üniversitesi

ASBÜ Nasıl Bir Üniversite?
ASBÜ 2013 yılında başkentin merkezinde sosyal bilimler alanındaki araştırmalara öncü olmak amacıyla kurulmuş, Türkiye’nin ilk ve tek devlet üniversitesidir.
Araştırma odaklı ve lisansüstü eksenli bir eğitim modelini benimseyen ASBÜ, lisans ve lisansüstü programları ve araştırma projeleri ile sosyal bilimler alanında uluslararası düzeyde etkin bir rol üstlenebilmeyi hedeflemektedir.
ASBÜ’de araştırma, Batı’da üretilen bilginin küçük katkılarla transfer edilmesi anlayışını taşımaz; yerel düzeyde yaşanan sosyal, beşeri, idari, siyasi, ticari ve endüstriyel sorunlar için özgün çözümler üretilmesine katkı sağlayacak bilginin üretilmesi esasına dayanır. Bu nedenle dünyada önde gelen araştırma üniversitelerinde olduğu gibi ASBÜ de araştırma merkezleri odağında bir yapılanma ile çalışmaktadır. Bu doğrultuda Üniversitemizde hâlihazırda 21 farklı araştırma merkezi bulunmaktadır.
Bir şehir üniversitesi olarak tasarlanan ASBÜ, Ankara’nın tarihi merkezi Ulus’ta konumlandırılmıştır. ASBÜ şehir dışında bir kampüs üniversitesi değildir, sosyal bilimlerin doğal laboratuvarı olan toplumla iç̧ içe, şehrin dokusuna ve damarlarına nüfuz eden bir şehir üniversitesidir. Şehir üniversitesi olma özelliği, ASBÜ’ye toplumla bütünleşme ve toplumun dinamik yapısını inceleme fırsatı da vermektedir.
ASBÜ’de eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetleri, Ankara’nın en eski semtlerinden biri olan Ulus’ta tarihî, kültürel ve estetik değeri yüksek yapılarda gerçekleştirilmektedir. ASBÜ yerleşkesi, içerisinde Türkiye Cumhuriyetinin ilk Başbakanlık binasının da yer aldığı tarihî bir mekânda konumlanmıştır. Rektörlük binamız Mimar Yahya Ahmet Bey tarafından 1925 yılında inşa edilmiş̧, 1937’ye kadar ‘Başvekalet’ olarak hizmet vermiştir. 1950’li yıllardan sonra Maliye Bakanlığı’na ev sahipliği yapan bina, 2001’den sonra Gümrük Müsteşarlığı tarafından kullanılmış, 2013 yılı Nisan ayında ASBÜ’ye tahsis edilmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin sanayileşmesine öncülük etmiş tarihi Sümerbank binası da ASBÜ bünyesinde eğitim-öğretim faaliyetlerinin sürdürüldüğü yapılardandır.
Üniversitemizin yerleşkesi aynı zamanda Ankara’nın en eski tarihî mekânlarından biri olan altı asırlık Hacı Bayram Veli Türbesi’nin, tarihi iki bin yıl geriye giden arkeolojik Roma Hamamı ve Agustus Tapınağı sit alanlarının ve Eski Meclis binalarının yanı başında bulunmaktadır. Bu tarihî doku içinde üniversitemiz modern ve son teknolojilerle donatılmış eğitim, öğretim ve araştırma ortamları oluşturmayı, bu anlamda geçmiş ve geleceği bünyesinde harmanlamayı amaçlamaktadır.
ASBÜ toplumsal sorunlara özgün ve yenilikçi çözümler sunmak amacıyla kurmuş olduğu Sosyokent ile de farklılığını göstermektedir. ASBÜ Sosyokenti sosyal bilimlerde farklı disiplinlere dayanarak sosyal sorunlara yenilikçi ve özgün çözümler üretmek, sosyal gelişme ve inovasyonu desteklemek üzere kurulmuştur. ASBÜ Sosyokent’in yakın bir zamanda faaliyete geçmesi beklenmektedir.
ASBÜ’de lisans ve lisansüstü programlar, öğrencilerimizin farklı disiplinlerdeki çalışmalardan haberdar olmalarını sağlayacak şekilde disiplinlerarası yaklaşım esas alarak tasarlanmıştır. Lisans ve lisansüstü programlarımız öğrencilerin zengin seçmeli ders havuzuyla farklı bölümlerden ders almalarına ve bu yolla kendi ilgi alanlarında derinleşip çalışabilmelerine imkân vermektedir.

Eğitimde çok dilliliğe önem veren ASBÜ, öğrencilerimize dil becerilerini geliştirecek imkânlar sağlamakta, öğrencilerine kaliteli bir dil eğitimi sunmaktadır. ASBÜ’de eğitim dili Hukuk Fakültesi (%30 İngilizce) ve İslami İlimler Fakültesi haricinde İngilizcedir ve tüm bölümler için İngilizce hazırlık zorunludur. İngilizce dışında tüm öğrenciler kendi seçtikleri bir diğer yabancı dili öğrenmeye yönlendirilmektedir.
Mevcudu az sınıflarda öğretim elemanları ile birebir iletişim ve etkileşim fırsatı veren üniversitemizde, öğrencilerimizin toplum içinde konuşma, yaratıcılık, eleştirel düşünce, takım çalışması ve liderlik gibi becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Tarihî ve teorik perspektifler sunan ders içerikleri, öğrencilerimize güncel olayları etkin bir şekilde analiz edebilme imkânı vermektedir. ASBÜ, öğrenci ve akademisyenlerine az kişilik sınıflarda, katılımcı ve canlı bir tartışma ortamı ve kurumsal araştırma projelerinde yer alma fırsatı sunmaktadır.
Üniversitemizde lisansüstü̈ derecelerini yurt içi ve yurt dışındaki seçkin üniversitelerden almış̧, uluslararası bilimsel projeler yürüten donanımlı bir akademik kadro yer almaktadır.
ASBÜ’de öğrenciler öğrenim sürecinin aktif bir katılımcısı olarak görülür. Öğrencilerimizin doğru bilgiye erişmesi, bilgiyi eleştirel ve analitik süzgeçlerden geçirme, yorumlama ve analiz etme, güncel konu ve tartışmalar çerçevesinde kullanma becerileriyle donatılması amaçlanmaktadır. ASBÜ’de eğitim sadece teorik bilgiyle sınırlı değildir. Öğrencilerimizin projelerde görev ve sorumluluk üstlenmeleri teşvik edilir, araştırma süreçlerini uygulamalı olarak öğrenmeleri desteklenir. Üniversitemizdeki araştırma merkezleri aracılığıyla henüz lisans aşamasında araştırma projelerinde yer almaları sağlanır.
ASBÜ’de gerekli şartları taşıyan öğrencilere yandal ve çift anadal imkânı sağlanmaktadır. İlgili diğer lisans programlarının öngördüğü dersleri almasına izin verilen öğrenciler, başarılı oldukları derslerle Yandal Sertifikası, Farklı lisans programı için öngörülen şartları sağlayan öğrenciler de Çift Anadal Diploması almaya hak kazanırlar.
ASBÜ, yurt dışı üniversitelerle ikili anlaşmaları aracılığıyla öğrencilerine Erasmus vb. değişim programları ile Avrupa üniversitelerinde bir ya da iki akademik dönem eğitim görme veya staj imkânı sağlamaktadır. Üniversitemizde akademik kadronun uluslararası niteliği ve donanımı, eğitimin yabancı dilde yürütülmesi ve ikinci yabancı dil öğrenmenin desteklenmesi, öğrencilerimizin Erasmus, Mevlana vb. değişim programlarından çok rahat ve etkili bir şekilde faydalanabilmelerini, uluslararası öğrenciler için de üniversitemizin öncelikli tercih sebebi olmasını sağlamaktadır. Üniversitemizdeki uluslararası öğrenci oranı %9’dur.
Üniversitemizdeki Fakülte ve Bölümler:
ASBÜ Ulus Yerleşkesi
Fakülteler:

 1. Sosyal ve Beşerî Bilimler Fakültesi
  • Psikoloji Bölümü (İngilizce)
  • Sosyoloji Bölümü (İngilizce)
  • Tarih Bölümü (İngilizce)
  • Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
 2. Siyasal Bilgiler Fakültesi
  • İşletme Bölümü (İngilizce)
  • Ekonomi Bölümü (İngilizce)
  • Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü (İngilizce)
  • Uluslararası İlişkiler Bölümü (İngilizce)
 3. Yabancı Diller Fakültesi
  • İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü
  • Japonca Mütercim ve Tercümanlık Bölümü
 4. Hukuk Fakültesi (%30 İngilizce)
 5. İslami İlimler Fakültesi (%30 Arapça)
  Yüksekokullar:
  • Yabancı Diller Yüksekokulu (İngilizce Hazırlık Okulu)
  Enstitüler:
  • Sosyal Bilimler Enstitüsü
  • İslami Araştırmalar Enstitüsü
  • Bölge Araştırmaları Enstitüsü

ASBÜ Ulus yerleşkesinin yanı sıra ASBÜ KKTC Akademik Birimi’nde ücretli, burslu ve %50 burslu programlarla eğitim öğretim hizmetinden yararlanma imkânı bulunmaktadır. ASBÜ KKTC Akademik Birimi Lefkoşa-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndedir ve eğitim dili Türkçedir.
ASBÜ KKTC Akademik Birimi Programlar:
• Hukuk Fakültesi
• İlahiyat
• İngilizce Öğretmenliği
• Arapça Öğretmenliği
• Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
• Özel Öğretim Öğretmenliği
• Psikoloji

YAZI ARASI REKLAM ALANI

  Belirli Gün ve Haftalar

 • Bu hafta Camiiler Haftası
 • Bu gün Hayvanları Koruma Günü
 • Bu gün Dünya Mimarlık Günü
REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.