yükseköğretimuluslararasılaşmaüniversiteYÖKuluslararası öğrenciyabancı öğrenciyugevdarulfunun
DOLAR
18,5727
EURO
18,5611
ALTIN
1.029,96
BIST
3.458,03
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
19°C
Ankara
19°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
17°C
Perşembe Az Bulutlu
18°C
Cuma Yağmurlu
16°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C

Birleşik Krallık’ta Yükseköğretim İçin Öğrenci Başvurularındaki Değişimler

Birleşik Krallık’ta Yükseköğretim İçin Öğrenci Başvurularındaki Değişimler

Birleşik Krallık’ta Yükseköğretim için
Öğrenci Başvurularındaki Değişimler

Yüksek öğretim uzmanları, İngiltere’nin dört bir yanından ve Çin, Hindistan, Nijerya ve Kanada gibi önemli uluslararası pazarlardan gelen 18 yaşındaki öğrencilerin bu sonbaharda İngiliz üniversitelerinde lisans derslerine başlama başvurularındaki artış eğilimini memnuniyetle karşıladıklarını bildirdiler.

Ancak, Üniversiteler ve Kolejler Kabul Servisi (UCAS) tarafından 17 Şubat 2022’de açıklanan rakamlar tablonun karışık bir seyir izlediğini gösterdi. Birleşik Krallık’ta tam zamanlı lisans ve kolejlere başlamak için genel başvurular 2021’e göre 616.360’dan 610.720’ye düştüğü görüldü. UCAS veri ve analiz başkanı Richard O. Kelly, Başvuru sayıları, geçen yıl %24 artarak COVID-19 pandemisinin ilk döneminde artış göstermiş olsa da işten çıkarmalar, evden çalışma daha fazla yetişkinin kariyerlerini ve gelecekteki seçeneklerini yeniden gözden geçirmesine neden oldu ve 2021’in “salgınla ilgili faktörlerin hızlandırdığı başvuru sahipleri için gerçekten istisnai” olduğunu kanıtladı, dedi.

Geçen yıl Ocak ayına kadar toplam başvuru sayısını 96.000’e çıkaran ve ek 20.000 başvuru kabul eden Birleşik Krallık; büyük bir kısmının üçüncü bir karantinanın ortasında olduğu ve ekonomi hakkında karamsarlığın olduğu bir zamanda geldi. Ancak ekonomi toparlanırken ve işgücü eksikliği ücretleri artırdıkça bu eğilim tekrarlanmadı.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

En son UCAS verileri, başvuru sayılarının 18 Şubat’ta 80.000’in altına düştüğünü gösteriyor ancak O’Kelly’nin eğitim politikasıyla ilgili bir bir çalışmasına göre bu sayı pandemi öncesi sayılara göre hala çok yüksek (70.000).

Bir düşünce kuruluşu olan WONKHE, AB öğrencilerinin başvurularındaki devam eden düşüşün, AB’ye başvuranların sayısındaki devam eden düşüşe göre daha az şaşırtıcı olduğunu söyledi. Çünkü Brexit kararlarının bir sonucu olarak hem Birleşik Krallık hem de AB öğrencilerine daha önce alınan düşük öğrenim ücretlerini karşılamak için kredilerin sona ermesini ve sonrasında Avrupa Birliği ile Birleşik Krallık arasındaki insanların serbest dolaşımın sona ermesi bekleniyor.

26 Ocak 2022’ye ait UCAS verileri, AB ülkelerinden 4.920 daha az başvuru olduğunu gösteriyor. Bu durum 10 Ağustos’a kadar Birleşik Krallık yükseköğretim kurslarına yerleştirilen AB öğrencilerinde %56’lık bir düşüş görülen 2021 yılı için karşılaştırmalı rakama göre %19’luk bir düşüşü gösteriyor. Kabul edilen AB başvuruları 2020’nin aynı döneminde 22.430 seviyesindeyken 2021’de 9.820’ye düştüğü görülmüştür. 2021 yılında AB ülkelerinden başvuran sayıların düşmesine bir istisna olarak başvurularda %5 artışla 5.100 başvurana ulaşan İrlanda’dır.

Tüm bunlara rağmen İngiltereli gençlerden güçlü talep bulunmaktadır. Birleşik Krallık şu anda18 yaşındaki öğrenci sayılarında ciddi bir artış yaşıyor ve bu da başvuru sayısının rekor seviyelere çıkmasını sağlamaktadır. Okul başvurularındaki başvuru sayısı 320.000’den fazla. WONKHE “Bu durum başvuru döngüsünün bir noktasında ilk kez, başvuru yapan nüfustaki tüm gençlerin %45’ine yaklaştığımız anlamına geliyor.

2021’de bir önceki rekor olan %42,6’ya kıyasla 2022’de %43,4” dedi. Bununla birlikte “Hem lisans eğitiminin sürekli çekiciliği hem de önümüzdeki on yıl boyunca görülecek olan ve devam eden nüfus artışlarından güç alarak, her yıl doğrudan okuldan veya kolejden başvuran öğrencilerinin sayısının önümüzdeki birkaç döngüden sonran yaklaşık 25.000 artmasını, 2026’da 400.000 olmasını bekliyoruz” diye ekledi. En önemli oransal artışlar, %46,9 artışla Nijerya ve %17,8 artışla Kanada’dan geldi ve her iki ülkede de bu yıl şu ana kadar yaklaşık 2.400 başvuru yapıldı. Singapur ve Malezya son yıllarda sırasıyla %6,9 ve %5,4 artışla düşüşlerin ardından toparlanıyor ve her birinin 3 binden fazla başvuranı var. Bu oranlara bakıldığında yaklaşık beş yıl önceki seviyelere geri döndüğü görülmektedir. ABD’den yapılan başvurularda ise düşüş oldu.

Geçen yılki hızlı büyümeden sonra rakamlar yaklaşık 1400 azalarak 5,280’e düştü. O’Kelly, UCAS’ın “AB dışı başvuru sahiplerinin sayısının artmaya devam edeceğini tahmin ettiklerini söyledi. Önümüzdeki döngülerde yukarı yönlü hareketler, sınırların yeniden açılmasıyla artan rekabetle birlikte mevcut on yılın ortasına kadar toplamda bir milyon başvuru sahibine ulaşmada önemli bir faktör olacak şekilde neredeyse üçte iki oranında artması beklenmektedir.

AB üyesi olmayan başvuru sahiplerindeki yıllık artış, 2022’deki (4.700 başvuru) %5’lik büyümeye kıyasla, 2020’de %15 (9.330 başvuru) ve 2021’de %17 (12.530 başvuru daha) oldu. “En son UCAS rakamlarına göre, AB başvurularındaki düşüşle birlikte, 2021 yılına kıyasla toplam uluslararası başvuru sayısı pek değişmedi.” İngiliz yükseköğretim sektörünün 2030 hedefinde 600.000 uluslararası öğrenciye ulaşmasını öngören Yüksek Öğrenim İstatistik Kurumu tarafından bildirilen uluslararası öğrenci sayısındaki son büyüme göre, büyük ölçüde Hindistan, Pakistan ve Nijerya gibi ülkelerden gelen öğrencilerden oluştuğu görülmüştür.

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Bu hafta Camiiler Haftası
  • Bu gün Hayvanları Koruma Günü
  • Bu gün Dünya Mimarlık Günü
REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.