yükseköğretimuluslararasılaşmaüniversiteYÖKuluslararası öğrenciyabancı öğrenciyugevdarulfunun
DOLAR
18,5187
EURO
18,2373
ALTIN
990,91
BIST
3.146,89
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
28°C
Ankara
28°C
Açık
Cumartesi Az Bulutlu
29°C
Pazar Az Bulutlu
22°C
Pazartesi Az Bulutlu
19°C
Salı Az Bulutlu
19°C

Erdal Dursun

YUGEV - Yükseköğretimde Uluslararasılaşma ve Geliştirme Vakfı Başkan Yardımcısı

    Mütevelli Heyet Üyemizden

    Değerli Okurlarımız,

    Bugünlerde savaşın, ölüm rüzgârları estiren en soğuk yüzünü görmekteyiz. Dini, dili, yaşı, tarafı ne olursa olsun yitirilip giden her bir can için derin bir üzüntü duyuyoruz, insanlık adına kahroluyoruz. Savaşın kazananı olmaz; doğrudan ve dolaylı olarak yitirilenlerin etkileri seneler boyu süre gelir. Artık çocuklar ağlamasın, hiçbiri annesiz babasız kalmasın.

    Meselenin derinliklerinde yatan sebeplere bakıldığında ise siyasi iradenin sözde “Dünya’ya demokrasi getiren” bir ülkenin vaatlerine kanarak peşinden sürüklenmesi, batının fayda getirmez rüzgârına kapılması ve yanı başındaki uyuyan devi bilinçli veya bilinçsiz şekilde tahrik etmesi gibi hadiseleri görmekteyiz. Türkiye olarak hiçbir şekilde savaşa sürüklenme oyunlarına yenik düşmemeliyiz. Müslüman olmanın erdemleri gereği tarafları müşterek ve barışçıl bir zemine getirmenin yollarını aramalıyız. Tarafımızı insanlıktan, hoşgörüden, sükûnetten ve sulhten yana seçmeliyiz.

    Dünya’nın yakın geçmişi, bozguncu çıkar gruplarının çeşitli ülkeler içinde yaratmış oldukları iç karışıklara ve dengelerin değiştirilmesine tanıklık etti. İlgili ulusal otoriteler ne zamanki geleneklerinden, göreneklerinden, bölgesel realitelerden, hassas dengelerden ve en önemlisi halkından sırtını döndüler, işte o zaman sırasıyla çözülme, kargaşa ve çöküş hezimetlerini yaşamaya başladılar. Bizler Türkiye olarak tam bağımsız şekilde kendi ayaklarımızın üzerinde durabilmeli, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmalı ve her alanda üretimi önceliklendirerek dışa bağımlılığını asgariye indirgemeliyiz.

    YAZI ARASI REKLAM ALANI

    Savaşın ulusal, bölgesel ve küresel ölçekteki yıkıcı etkileri seneler boyu etkisini sürdürecek boyuttadır. Özellikle zihinlerde açılan tahribatın onarımı hiç de kolay olmayacaktır. Sürecin hız kesmeden devam etmesi felaketin boyutlarını daha da derinleştirecek, tedavi sürecinin katlanılması güç zaman aralıklarına yayılmasına sebebiyet verecektir. Bu saatten sonra tahrik edici, kışkırtıcı ve yıkıcı söylemlerin kimseye bir faydası olmayacaktır.

    Güncel savaş halinden olumsuz etkilenen gruplardan bir diğeri ise uluslararası / yabancı öğrenciler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkelerinden nice umut ve hayallerle uzak diyarlara giden ancak tarafların sürtüşmelerinde istemsizce kendilerini çatışmanın tam ortasında bulan günahsız gençlerimizdir onlar. Normalleşmenin öngörülemediği mevcut tabloda vatanlarına dönmekten başka çareleri maalesef kalmıyor. Bizlere ise kibir ve önyargıyı bir kenara bırakıp, onları bağrımıza basmak düşer. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının bu süreçte izlemiş olduğu politikalar da bu yöndeki beklentiyi destekler niteliktedir. Temennimiz uygulamaya yönelik süreçlerde bürokrasinin en aza indirgenmesi ve yaraların hızlı bir şekilde sarılması yönündedir.

    Bizler YUGEV olarak dünya barışının kalıcı olarak tesis edilmesine yönelik başta görünen yüzümüz Darülfünun olmak üzere tüm imkân ve kabiliyetlerimizi seferber etme yolundayız. Bizler kan ve ölümün kol gezdiği dönemlerde ve coğrafyalarda gözyaşını içine akıtarak hizmet götürmeye çalışan bir cenahız; hiçbir şey olmamış gibi olan bitene kayıtsız kalamayız, kabahatlileri uyarmalı, aydınlanmayı sağlamalıyız. Böylelikle insanlığımızın gereklerini yerine getirmeli; yaraların açılmasını seyredenlerden değil açılan yaraları saranlardan olmalıyız.

    Saygı ve muhabbetlerimle,

    Dr. Erdal DURSUN
    YUGEV Başkan Yardımcı

      Belirli Gün ve Haftalar

    • Bu hafta Yangından Korunma Haftası (İtfaiyecilik Haftası)
    Yazarın Diğer Yazıları
    27 Eylül 2021 15:53
    28 Ağustos 2021 15:04
    MOBİL REKLAM ALANI
    Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.