yükseköğretimuluslararasılaşmaüniversiteYÖKuluslararası öğrenciyabancı öğrenciyugevdarulfunun
DOLAR
18,6246
EURO
18,5796
ALTIN
1.029,73
BIST
3.458,03
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
19°C
Ankara
19°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
17°C
Perşembe Az Bulutlu
18°C
Cuma Yağmurlu
16°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C

Erdal Dursun

YUGEV - Yükseköğretimde Uluslararasılaşma ve Geliştirme Vakfı Başkan Yardımcısı

  Mütevelli Heyet Üyemizden

  Değerli okurlarımız,

  İçerisinde bulunduğumuz günler Türkiye’de yükseköğretimin otoritesi konumundaki kurumdaki bayrak değişimine sahne oldu. Yükseköğretim Kurulu’nda Sayın Prof. Dr. Mehmet Ali Yekta Saraç başkanlık koltuğunu Marmara Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Erol Özvar’a devretti. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Sayın Özvar ile birlikte hayata geçirteceği “reel ve hissedilir yenilikleri” hep birlikte görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz, kendisine inanıyoruz, tebrik ediyoruz ve yeni görevinde başarılar diliyoruz.

  Yakın geçmişte sıkça duyduğumuz “Yeni YÖK” sloganının uygulamada reel ve hissedilebilir kılınması adına Sayın Erol Hocamızın güvendiği ve inandığı bir ekiple yola çıkacağı kanaatini taşıyoruz. Biliyoruz ki, hayata geçirilmesi ve efektif olarak uygulanması gereken esas yenilikler bundan sonrası için vücut bulacaktır. Öncelikle Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına gönderilen ve evrak kayıt sistemine giren her nevi yazılı verinin Bilgi Edinme Kanunu ve diğer mer’i mevzuat hükümleri uyarınca yanıtlanma, neticelendirme ve çözüme kavuşturulma süreçlerinin iyileştirilmesinden başlanılmasında fayda mülahaza ediyorum.

  Diğer taraftan Sayın Cumhurbaşkanımızın önceliklendirdiği ülkemizdeki uluslararası öğrenci sayısının artırılması mevzusunda ilgili tüm paydaşlarla efektif iletişim ve istişare kanalları tesis edilmesi gerektiğine inanıyorum. Vakfımız gibi ulusal ve bölgesel unsurlarıyla ait oldukları coğrafyalarda doğrudan öğrenci adaylarının, lisansüstü araştırmacılarının ve akademisyenlerin hayatlarına değen teşekküllerle daha da yakın temas içerisinde olunmasını arzu etmekteyim. Unutulmamalıdır ki “birlikten kuvvet doğar”.

  YAZI ARASI REKLAM ALANI

  Uluslararası öğrencilerin ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarına yönlendirilmesi çalışmalarında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından belirlenecek usul ve esaslara dayalı akredite kuruluşların bu alanda faaliyet yürütmesi, öncelikle sunulan hizmetlerin profesyonelleşmesine, sonrasında ise muhtemel öğrenci mağduriyetlerinin önceden bertaraf edilmesine vesile olacaktır. Hatırlatmakta fayda görülmektedir ki; informal grupların elinde adeta “pazarlanan danışmalık hizmetleri”, ülkemize olan uluslararası yönelime en büyük darbeyi vuran olumsuzlukların başında gelmektedir.

  Diğer taraftan kurumun en önemli dinamiklerinden olan Yükseköğretim Denetleme Kuruluna yapılacak görevlendirmelerde Sayın Özvar Hocamızın daha seçici ve hassas olacağını geçmişteki titiz üslubu ve çalışmaları üzerinden öngörmekteyim. Farklı bir mevzu olarak özellikle yakın geçmişte “üvey evlat” muamelesi reva görülen vakıf yükseköğretim kurumlarına karşı daha sempatik, yapıcı ve özellikle yol gösterici nitelikte bir tavırla yaklaşılması gerektiğine inanıyorum. Vakıf yükseköğretim kurumlarının devlet bütçesinden herhangi bir maddi pay almaksızın, devletin anayasal özgörevlerinden birisi olan yükseköğretim hizmetini ihtiyaç çevrelerine ulaştırmakta olduğu gerçeğinin gözardı edilmeyeceğini ümit ediyorum.

  Devlet ve vakıf yükseköğretim kurumları dışında dünya genelinde uygulanan yükseköğretim kurumları sahiplik modellerinden birisi olan “özel üniversite” opsiyonunun artık enine boyuna masaya yatırılıp; 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nda köklü reformlar yapılması gerektiğine inanıyorum. Bu reformlar sırasında devlet, vakıf ve özel yükseköğretim kurumları tanımlarının, yetkilerinin ve işleyiş esaslarının daha keskin ve net bir şablon özelinde belirlenmesi süreçlerin daha formal, anlaşılabilir ve yönetilebilir kılınmasına vesile olacaktır.

  Ayrıca özellikle dünyada süregelen uluslararası trendlerin Türk yükseköğretimine kazandırılması ve hatta kişilerin yabancı dil düzeylerinin belirmesi açısından dünyanın tercihi konumundaki IELTS sınavları gibi kaybedilen bazı alternatiflerin yeniden canlandırılması noktasında adımların atılacağını görmek isteriz. Lisans mezunlarının bile doğrudan doktora eğitimine başlayabildiği günümüz sisteminde, tezsiz yüksek lisans mezunlarının ötekileştirilip anayasal haklarının yakın geçmişte ellerinden alınarak doktora eğitimine gitmelerinin engellenmesindeki mağduriyetin de giderileceğini ümit ediyorum.

  Son olarak yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olan vatandaşlarımızın yurda döndüklerindeki denklik bürokrasisi bunalımından kurtarılması ve bu sürecin çağın gereklerine uygun şekilde önceden dizayn edilmiş hızlı mekanizmalar vasıtasıyla neticelendirilmesini gönülden istiyoruz. Özellikle küreselleşen ve sözde değil gerçekte değişen uzaktan eğitim teknolojilerine dayalı eğitim-öğretim yöntemlerini kullanan yabancı yükseköğretim kurumlarından mezun olan başta engelli ve dezavantajlı gruplarda yer alanlar kişiler olmak üzere tüm öğrencilerimizin tabi tutulduğu zorlukların daha anlaşılabilir ve aşılabilir kılınması hepimizin gönlünü alacak gerçek yenilikler ve iyileştirmeler olacaktır.

  Sağlıcakla kalınız.


  Dr. Erdal DURSUN
  YUGEV Mütevelli Heyet Üyesi

   Belirli Gün ve Haftalar

  • Bu hafta Camiiler Haftası
  • Bu gün Hayvanları Koruma Günü
  • Bu gün Dünya Mimarlık Günü
  Yazarın Diğer Yazıları
  14 Mart 2022 14:16
  27 Eylül 2021 15:53
  REKLAM ALANI
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.