yükseköğretimuluslararasılaşmaüniversiteYÖKuluslararası öğrenciyabancı öğrenciyugevdarulfunun
DOLAR
18,5727
EURO
18,5611
ALTIN
1.029,96
BIST
3.458,03
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
19°C
Ankara
19°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
17°C
Perşembe Az Bulutlu
18°C
Cuma Yağmurlu
16°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C

YUGEV

YUGEV- Yükseköğretimde Uluslararasılaşma ve Geliştirme Vakfı Değerlendirme Kurulu

Türkiye’de Neden Uluslararası Geçerliliği Olan Bir Sınav Yok?

TOEFL, IELTS Örneği

Dünya Etkileşiminin Mihenk Taşı: Evrensel Dil

Evrensel dil kavramı, farklı ulusların; ülkelerin yahut toplulukların iletişim ve etkileşimlerinin gerçekleştirebilmesi açısından gerekli olan, dünya genelinde ortak bir kanaat ile benimsenmiş olan dile denilmektedir. Tüm dünyanın genel kabul görmüş yazışma ve hitabet dilinin, söylemlerde tercih ettikleri ortak dilin belirlenmesi hususunda -elbette ki geçmişteki sosyal ve siyasi, iktisadi olayların da etkisiyle- dünya üzerinde çeşitli faktörler babında güçlü olan devletin sözü geçmektedir.

Tüm bu bahse tabi tutmuş olduklarımıza mütevellit olarak, evrensel dil mahiyetini taşıyan dilin, siyasi bağlamda da bir güce sahip olması gerekliliği aşikârdır. Dünya genelinde siyasi ve iktisadi bağlamda diğer ülkeler üzerinde hegemonya kurabilen devletlerin bünyesinde barındırmış oldukları bu güç, hiç şüphesiz ki dillerinin de önemini arttırmaktadır.
Çocukluğumuzdan bu zamana değin devamlı bir şekilde empoze edilmeye mahkûm kaldığımız, gerek öğrenim sürecimiz gerekse de hayatımızın her alanında biliyor olmanın vahametini yaşamış olduğumuz evrensel dil kavramı dün de olduğu gibi bugünlerde de İngilizcedir. Latincenin Fransızca ve benzeri gelişmiş diller ile entegre olmasının neticesinde ortaya çıkan İngilizce, yapı gereği yapay ve güçsüz bir dil niteliği taşımaktadır. Düzenden uzak bir dizim yapısına sahip olması ile birlikte nasıl evrensel bir dil niteliğine kavuşmuş, hayatımızı bu denli etkileyecek bir konuma erişmiş ve beraberinde yabancı dil bilimcileri bile şaşırtacak yapısal düzene sahip olan Türkçemiz neden bu denli geri planda kalmıştır? Bu durumu “Türkiye’nin Neden Uluslararası Düzeyde Bir Dil Sınavı Yok?” konu başlığımız bağlamında değerlendirmeye tabi tutacağız.

Uluslararası Düzeyde Kabul Gören Dil Sınavları

Bireyler iletişim ve etkileşim için dil dediğimiz ve toplumlara göre farklılık gösteren bir vasıtaya başvurmaktadırlar. Dünya üzerinde birçok farklı milletin kendilerine özgü dili bulunmaktadır. Fakat ortak bir payda da buluşabilmek, bunların yanı sıra bilim konusunda meydana gelen değişimleri dünyaya ortak bir dil etrafında sunabilmek, devletlerarası resmi yazışmaların, söylem ve söylevlerin gerçekleşebilmesini sağlayabilmek için ortak bir dile ihtiyaç bulunmaktadır. Bu ortak dil yahut diller en geniş tabiri ile dünyadaki ortak etkileşim için vazgeçilmez unsurdur. Dünya üzerindeki en fazla tesire sahip dillerin bir kısmı aşağıdaki gibidir:

1-Çince

Mandarin Çincesi dünya üzerinde en fazla konuşulan dil özelliğine sahip olmaktadır. Fakat bu durum tahmin edilebileceği üzere Çin Halk Cumhuriyeti’nin nüfusundan kaynaklanmaktadır.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

2-İngilizce

Çincenin ardından gelen İngilizce Çin’in nüfusundan kaynaklı olaraktan dünya üzerinde en çok konuşulan ikinci dil olmakla birlikte en yaygın dil unvanını da bünyesinde barındırmaktadır. İş hayatı, gerekse de eğitim süreçleri boyunca karşımıza sürekli çıkan İngilizce bundan mütevelli olaraktan anadili İngilizce olmayıp İngilizce öğrenmiş kişilerin sayısının her geçen gün daha çok artmasına ve kendisinin global çapta yaygınlaşmasına sebebiyet vermektedir.

3-Fransızca

Köken olarak birçok Avrupa Diline öncülük etmiş olan Fransızca dünyada en çok tesiri bulunan diller grubunda dördüncü sırada yer almaktadır. Köken olarak Frank göçmenlerinin Cermen dilleri ile olan etkileşimleri sonrasında meydana geldiği bilinmekle birlikte dünya üzerindeki birçok ülke ve toplumun kullanmakta olduğu dildir.

4-İspanyolca

Dünya genelinde İngilizcenin ardından en çok konuşulan dil İspanyolcadır. Brezilya hariç tüm Latin Amerika ülkelerinin anadili İspanyolcadır. İspanyolca ülkelerarasında İngilizcenin ertesinde en çok konuşulup yaygın olan dil unvanını elinde bulundurmaktadır.

Listemizin beş ve altıncı sırasında ise Arapça ve Rusça yer almaktadır. Kategorize etmiş olduğumuz bu altı dil aynı zamanda Birleşmiş Milletler ’in de resmi dil olarak benimsedikleri dillerdir. Fakat şöyle bir durum mevcuttur ki nüfus bakımından dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de bir vatandaş, farklı milletlere mensup vatandaş yahut turistler ile çoğunlukla Çince üzerinden değil de İngilizce vasıtasıyla anlaşmaya çalışmaktadır. Basit bir analoji yapacak olursak eğer bu durum farklı dilleri konuşan milletlere mensup bireylerin etkileşimlerini gerçekleştirmeleri için de başvurmuş oldukları yegâne yoldur. İngilizce bu ve benzeri durumlarda bir köprü görevini üstlenmektedir.

Gerek iş hayatımızda gerekse eğitim – öğretim sürecimiz boyunca karşımıza çıkan, nitelikli bir eğitim tahsis edebilmemiz, kişisel becerilerimiz ve kültürel gelişimimize katkı sağlayabilmemiz açısından hayatımızın her alanında elzem derecede bir gereksinim niteliği ile karşımıza çıkan ‘Dil bilme ihtiyacı’ bir nevi toplumların kaderine yön veren mihenk taşlarındandır. Dünya üzerinde genel kabul görmekte olan dil sınavlarına kısaca bir göz gezdirecek olursak şu şekilde bir sınıflandırmaya tabi tutabiliriz:

TOEFL (Test of English as a Foreign Language)

TOEFL anadilleri İngilizce olmayan bireylerin dil becerileri ölçmek maksadıyla Amerika’da ETS (Educational Testing Service) tarafından dünyanın pek çok bölgesinde düzenlenmekte olan bir sınavdır. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak kaydı ile dünya üzerinde 4400’den fazla üniversite, okul; yüksekokul ve kolej vb. bünyelerine katılacak olan adaylarının dil bilgi düzeylerini bu sınav ile belirlemektedir. Dört saat on beş dakika süren sınav, dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümlerinden oluşmakla birlikte 100’lük bir not sistemi üzerinden değerlendirilmektedir.

IELTS (International English Language Testing System)

Bahse tabi tutmakta olduğumuz bu sınav, Akademi ve Genel Eğitim adları altında iki ayrı başlıkta gerçekleşmektedir. Sınava katılan adaylar elde etmiş oldukları sonuçları eğitim maksatlı kullanmak istedikleri taktirde Akademik (AC) puanlarını kullanacak, göç etmek, göçmenlik işlemlerini tamamlamak maksadında olan adaylar ise Genel Eğitim (GT) kategorisindeki puanları baz alınmaktadır. Sınav keza TOEFL gibi okuma, dinleme, yazma ve konuşma kısımlarından oluşsa da her bölüm kendi içerisinde 1 – 9 arasında bir puana tabi tutulmaktadır. Bireyler yurtdışında bir eğitime tabi olmak istediklerinde bu sınavdan en az 6,5 puan almaları gerekmektedir.

TOEIC (Test of English For Internatıonal Communication)

İngilizce temelli olan ve uluslararası kabul gören bir diğer sınav da TOEIC sınavıdır. ETS bünyesinde geliştirilen TOEFL sınavına ek olaraktan iş İngilizcesi temel alınarak oluşturulan sınavdır. Bireylerin akademik kariyer ve beraberinde iş hayatlarındaki kariyerleri açısından da başvurdukları bir sınav niteliği taşımaktadır. Ülkemizde 13 ilde, dünya genelinde ise pek çok ülkede kariyer açısından yükselmek ve üniversite girişlerinde baz alınan bir sınav niteliğini bünyesinde taşımaktadır. İki saat süren sınav 200 sorudan ve dinleme/okuma olmak üzere iki ana başlıktan oluşmaktadır.

DELE

Dünyanın en çok konuşulan ikinci dili olan İspanyolca’nın baz alındığı bir sınav türüdür. ‘InicIal, Intermedio ve Superior’ olmak üzere üç farklı kategoriden oluşan sınav, başvuran kişilerin İspanyolca yeterlilik düzeylerini ölçmektedir. Sınava giren adayların okuma, dinleme, konuşma, yazma ve bahse tabi tuttuğumuz diğer sınavlar haricinde dil bilgisi becerilerinin mahiyeti ölçülmektedir. İspanyolcanın temel yeterlilik sınavlarındandır.

Pek tabidir ki bu sınavların haricinde dünya üzerinde genel kabul gören pek çok yabancı dil sınavı bulunmaktadır. Keza İngilizce temelli yapılan SAT sınavı da üniversite, lise ve kolej girişlerinde dil tespiti açısından başvurulan sınav yöntemlerindendir. Peki, köklü bir maziye sahip olan ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin uzun sürelerdir birçok kıtaya hükmetmiş, toplumların sevgi ve takdiri kazanmış böylesine bir milletin dili neden uluslararası mecrada diğer dillere nazaran geride kalmaktadır, neden öz dilimizin uluslararası mecrada kabul gören bir dil sınavı yoktur?

Türkiye’nin Neden Uluslararası Düzeyde Bir Dil Sınavı Yok?

Dünya üzerinde gerek Türki Cumhuriyetler gerekse de ülkemizin maddi ve manevi destek oldukları ülkelerde konuşulan ve büyük bir kitleye sahip olan dilimizin küresel bağlamda kabul görmüş bir yapısının ve beraberinde uluslararası düzeyde bir dil sınavının olmaması ne büyük bir acıdır. Güncel Türkçe Sözlük içerisinde 122.423, Derleme Sözlüğünde 130.000, olmak üzere farklı alanlara ait takribi 650.000’den fazla kelimeye sahip olan, mazisi asırlara dayanan ve bu denli zengin olan dilimiz maalesef ki uluslararası alanda da muadillerine nazaran boy gösterememektedir.
Ülkemiz dilinin, uluslararası düzlemde geçerliliği olan bir dil sınavının mevcudiyetinin bulunmamasının sebeplerini irdeleyecek olursak karşımıza üzerine düşmemiz gereken birçok konu çıkacaktır. Bu konuların en başında Birleşmiş Milletler dilleri arasında Türkçe’nin yer almaması hususudur.

A-UNESCO VE BM’ye Yönelik Çalışmaların Eksikliği:

Ülkemiz dili, Unesco ve BM’nin dünya dili olarak kabul ettikleri “Arapça, Fransızca, İngilizce, Çince, İspanyolca ve Rusya” diller arasında hem dünyadaki azımsanamayacak derecedeki Türk nüfusu hem de etkileşimde olduğumuz ülkelerin mevcudiyeti bu kategori içerisinde yer almıyor oluşumuz büyük bir eksikliktir. Keza bu durum Türkçe’nin layık olduğu değere ulaşması önünde büyük bir engel teşkil etmektedir. Türkçemizin bu kategori içerisinde yer almasına yönelik mevcudiyette bir çalışma ve girişimin bulunmaması, dilimizin küresel çaptaki saygınlığı ve uluslararası kabul görme durumuna önemli bir ket vurmaktadır. Bu husus ivedilik ile üzerinde durulup, hakkında gerekli çalışmaların yapılması gereken bir durumdur.

B-Türkçenin Dünya’ya Tanıtımındaki Eksiklikler

Bir dilin dünya üzerinde kabul görmesi ve insanlar tarafından benimsenmesi için dünyaya tanıtılması, tanıtım şekli ve bu hususlar üzerine yapılan çalışmalar da elbette ki çok değerlidir. Türkçemizin dünya genelinde tanıtımını hakkıyla gerçekleştirebilmek ve bu durum sürekli bir halde, çağın gereksinimlerini yansıtan şekillerde gerçekleştirebilmek dilimizin küresel çapta kabul görme hususuna büyük katkılar sağlayacaktır. Tüm bu durum v bu durumun üzerinde durulması uluslararası öğrenci hareketliliği hususunda da toplumumuzun çekim merkezi olma çabalarına olumlu katkı sağlayacak ve beraberinde dilimizin yaygınlaşacak olması hasebiyle küresel bir dil sınavımızın olma mevcudiyetini gün yüzüne çıkaracaktır.

C-Milli Hedeflerimiz Arasında Türkçeye Yeteri Kadar Yer Verilmemesi

Her ülkenin olduğu gibi ülkemizin de Milli Hedefleri bulunmaktadır. Çağın gereksinimlerine göre revize edilen bu hedefler arasında ne yazık ki dilimize yeterince önem verilememekte, dilimizin gelişimi, dünyaya tanıtımı ve küresel diller arasında yer alma gibi hususlar bir amaç olarak bu hedeflerimiz arasında yer almamaktadır. Mevcut doğal kaynakları ve turistik yerleri sebebiyle her sene milyonlarca turistin tatil ve kültürel gezi maksatlı ülkemizi ziyaretlerinde turistlere dilimize yönelik tanıtımlar gerçekleştirilebilirken, ülkemiz içerisinde turistik yer adlarının Türkçeleştirilip; tabela ve yön işaretlerinin kendi dilimizde olmasını sağlama hususlarında girişimlerimizin yetersiz olması, dilimizi dünyaya tanıtma konusunda hanemize bir eksi olarak yazılmaktadır.

Ülkemizin uluslararası düzeyde bir dil sınavına sahip olabilmesi için en temel gereksinim dilimizin dünyadaki bilinirliği ve saygınlığı arttırmak; dünya dilleri arasında yer almasını sağlamaktır. Bundan mütevellit olarak, havaalanı yahut gümrüklerde ülkemize girecek turistlerin gerçekleştireceği, yahut olası diyaloglarında dertlerini anlatabilecekleri bilgilerin anlaşılır bir vaziyette yazılmış olduğu broşürler, tanıtım kağıtları yahut benzeri gereçlerin tahsis edilmesi elzem bir hal taşımaktadır.

Ülkemizin yapmış olduğu dış ticaretler neticesindeki ithal menşeili ürünlerde teknolojik alet, araç ve gereçlerde gerekli yasal düzenlemelerin, mevzuat ve hükümlerin tahsis edilmesi hasebinde, gerekli anlaşmaların gerçekleştirilmesi ile Türkçe dil desteğinin zorunlu bir hale büründürülmesi önem taşımaktadır. Kullanım kılavuzlarının da Türkçe bir yapıya büründürülmesi ülkemizin dil hususundaki ihtiyaçlarına bir lahza olsun cevap verebilmemizi, dilimizin global dünyada bir yer edinebilmesi durumuna yadsınamaz katkılar sağlayacağı açıktır.

Türklerin mevcudiyetlerinin fazla olduğu Avrupa bölgelerinde her durumdaki eğitim ve öğretim faaliyetlerinin Türkçe gerçekleştirilmesi yahut okullarda Türkçeye gerektiği özenin gösterilip, müfredatta yer edinmesi için siyasi ve sosyal girişimlere en kısa sürede başlanmalıdır. Bahse tabi tutmuş hususlar en büyük eksiklik olan küresel kabul sürecinde ülkemize büyük yardımları dokunacak.

D- Uluslararası Öğrenci Çekim Merkezi Olma Hedefindeki Eksiklikler

Yükseköğretimde uluslararası öğrenci hareketliliğinden nemalanmak, öğrenci çekim merkezi olmak ülkelerin gerek iktisadi gerekse de sosyal bağlamda birbirlerine entegre olmalarını, küresel gelişmeleri takip etmelerini ve tüm bunların hasebinde iktisadi büyümelerine pozitif bir ivme kazandırdığı aşikârdır. Ülkemiz, yükseköğretimde uluslararasılaşma hususunda almış olduğu kararları ve tüm bunların yanı sıra uluslararası öğrenci hareketliliği için çağın gerektirdiği iyileştirmeleri büyük bir ivedilik ile hayata geçirmelidir.

Yükseköğretim mecrasındaki uluslararası öğrenci hareketliliği konusunda merkez olabilme gayesinin gerçekleşebilmesi için uluslararası öğrencilerin şu an yaşamakta olduğu sıkıntılara çözümler üreterek, ülkemizi daha bahse tabi tuttuğumuz hususta daha cazip bir merkez haline büründürmeye çalışmak gerek dilimizin tanıtımı gerekse de dünyadaki kabul görürlüğünü arttırmak açısından çok önemlidir.

Yükseköğretim için ülkemize gelen yabancı öğrencilerin karşılaşmış oldukları maddi problemlerde, burs sıkıntılarında ve sosyal devlet gereği sağlanması zorunlu bir hizmet olan yurt tahsis problemlerinde bir çözüme gidilmesi, kültür şoklarını gidermeye yönelik programların gerçekleştirilmesi yabancı öğrencilerimizin ülkemize yönelik bakış açılarını değiştirecektir. Bundan mütevellit ülkemize gelen yabancı öğrencilerin hoşnut olmasının sağlanması, eğitimde entegre ve yapıcı bir vaziyetin uygulanması, ülkemizden mutlu ayrılmalarına sebebiyet verecek ve böylelikle kendilerinin yaşamış oldukları deneyimleri çevrelerine pozitif bir ahval içerisinde aktarma durumlarını meydana getirecektir.

Bu husus bizlerin, dünya genelindeki olumlu havasına katkı sağlayaraktan, ülkemizdeki yabancı öğrencilerin Türkçe öğrenimlerine yönelik olan müfredat ve programların teknoloji ve çağın gereksinimleriyle uyumlu bir vaziyette olması sağlamak, dilimizin yaygınlaşmasını sağlayacak ve böylelikle dünya dilleri arasındaki yerini sağlamlaştırıp, uluslararası bir düzeye konuşlanmasına sebebiyet verecektir.

Ülkemizin yabancı öğrenciler açısından bir çekim merkezi haline gelmesi için uygulanacak olan her türlü siyasi ve sosyal programların neticesinde elde edilecek olan kazanımlar ülkemiz ve en nihayetinde dilimiz olan Türkçenin lehine olacaktır. Bu husus büyük bir elzem ile tekrardan revize edilmeli, gerekli siyasi girişimler; oluşumlar ve yönetmeliklerini tamamlamalı, bunları her geçen zaman dilimi çağa göre revize etmelidir.

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Bu hafta Camiiler Haftası
  • Bu gün Uluslararası Öğretmenler Günü
Yazarın Diğer Yazıları
REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.