yükseköğretimuluslararasılaşmaüniversiteYÖKuluslararası öğrenciyabancı öğrenciyugevdarulfunun
DOLAR
18,5676
EURO
18,1843
ALTIN
996,25
BIST
3.287,26
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
21°C
Ankara
21°C
Açık
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
18°C
Perşembe Az Bulutlu
18°C
Cuma Az Bulutlu
20°C

Gıyaseddin Haznevi

YUGEV- Yükseköğretimde Uluslararasılaşma ve Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı

  Mütevelli Heyet Başkanından IV

  Mazisi şan ve şerefle dolu; hoşgörü, saygı ve kahramanlıkların yurdu olan ülkemizi, yükseköğretim tahsillerini tamamlayabilmek için ülkemize iştirak etmiş olan uluslararası öğrencilerle ortak bir paydada buluşturabilmeyi hedefleyen; ülkemizin yükseköğretimde uluslararasılaşma hedeflerinde etken bir rol üstlenmeyi amaçlayan vizyonumuzla çıkmış olduğumuz bu yolda emin adımlarla hedeflerimize yürüyor olmanın haklı gururu içerisindeyiz. Türk yükseköğretiminin uluslararasılaşması ve dünya çapında bir çekim merkezi haline getirilmesi uğrunda vermiş olduğumuz bu meşakkatli uğraşlar sonunda meyvelerini vermeye başlamıştır.

  Türk yükseköğretiminin dünya çapında tanınır hale getirmek, yükseköğretimde uluslararasılaşma olgusu için sayılır ülkeler arasında yer edinmeye çalışmak, ülkemiz ve dilimiz Türkçe’nin dünyaya tanıtımını layıkıyla gerçekleştirebilmek elbette ki pek de kolay işler değildir. Türkiye gibi muadilleri ve dünya ülkelerince mercek altında olan bir ülkenin, bahse tabi olan konulardaki hedeflerinin gerçekleştirebilmesi hatta ve hatta onca çetrefilin arasında bu uğurda mücadele edebilmesi bile saygı gösterilmesi gereken bir husustur. Bu uğurda gerek devlet başkanımızın vermiş olduğu demeçler gerekse de politika ve yönetmeliklerde bu konuların üzerinde ehemmiyetle duruluyor olması, yükseköğretimde uluslararasılaşmaya yönelik gerek bilgi enformasyonu gerekse de teknolojik anlamda çağın gereksinimlerine ithaf edecek adımların atılıyor olması yürümüş olduğumuz bu yolun vehamet ve kutsallığını her yeni gün yeniden fark etmemizi sağladığı görmek ne mutluluk vericidir. Cennet vatanımız için yürümekte olduğumuz bu kutsal yolda bizlere ışık olan, başta devlet başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunarız.

  Yükseköğretim mecrasında yeni bir dönemin başladığı, tercihlerin açıklandığı ve yüz yüze eğitime başlanacak olan yeni bir döneme girmiş bulunmaktayız. Bu dönem açıklanmış olan harç bedellerinin ne denli yüksek olduğu; bu durumun uluslararası öğrencilerimiz için kaygıya sebep olacağı ve yükseköğretimleri boyunca boyunduruk altında olacakları iktisadi kaygılarının artmasına sebebiyet vereceği aşikardır. Uluslararası öğrencilerin, ülkemizin (muadili) olan dünya ülkelerinde oldukça düşük meblağlarda yükseköğretim hayatlarına devam edebilecekken, gerek kültürel dokumuzun niteliğinden gerekse de dünyaya vermiş olduğumuz barışçıl, hoşgörü temelli bir yönetim anlayışımızdan kaynaklı ülkemizi tercih eden bu öğrenciler, yeni eğitim öğretim yılında üniversitelerin öne sürmüş olduğu fahiş harç bedelleri ile karşı karşıya kalmışlardır. Bu durum eğitim öğretim hayatları boyunca her yeni dönemde kendi üzerlerine bir külfet oluşturmakla birlikte hali hazırda topluma entegre olma, yabancılık hissiyatı, etkileşim için yeterli olacak seviyede dil seviyesine sahip bulunmama durumu ve iktisadi kaygılara ek olarak daha fazla ekonomik kaygı ve strese sebebiyet verecek olması gözle görülür bir gerçektir. Artan kaygılarla birlikte akademik ve sosyal hayattaki başarılarında düşüş göstermesi de kaçınılmazdır. Bu durumun önüne ivedilikle geçilmeli, yeni önlemler ile birlikte barınma, burs ve çeşitli gerek sosyal gerekse iktisadi kaygılar içerisinde bulunan yabancı öğrencilerimizin bir nebze de olsa rahat nefes alabilmelerini sağlayabilmemiz gerekmektedir.

  Tüm bunların yanı sıra ülkemizi uluslararası arenada hak ettiği yere gelebilmesini sağlayabilmek, mevcut değer silsilesini bir adım daha ileriye taşıyabilmek için toplumumuzun bilinçlendirilmesi, yabancı öğrencilerimizin toplumumuza kazanımlarını sağlayabilmek için daha efektif adımların atılmasını sağlamak büyük bir ehemmiyet arz etmektedir. Ülkemizin kültürel ve sosyal dinamiklerine adapte olmuş öğrencilerimiz gerek akademik mecrada gerekse de sosyokültürel bağlamda pozitif kazanımlar ile eğitimlerini tamamlamış olmasının önü açılarak hem eğitim-öğretim süreçlerinde hem de eğitim-öğretim hayatlarının sonrasında ülkemiz açısından pozitif kazanımların ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

  YAZI ARASI REKLAM ALANI

  Tüm bunların yanı sıra toplumuzda ırkçılık vb. faaliyetleri tetikleyecek, toplumumuzun dinamiklerini değiştirip yıllardır nice milletlerce gönüllerde yer edinmemize vesile olan hoşgörümüzden uzaklaşmamızı, aksi bir istikamette yol almamıza neden olacak olan söylemlere kulak asılmaması ve gereken cevabın ivedilikle verilmesi gerekmektedir. Geçtiğimiz günlerde vuku bulan sığınmacılara ve dolaylı yoldan yabancı öğrencilerimize yönelik söylemleriyle gündem olan Bolu Belediye başkanının faaliyete geçirmek istediği; temelinde kin ve ırkçı söylemler yatan faaliyetlerinin önüne geçilmesi, hem toplumumuz hem de mazlumların umudu olan devletimiz tarafından gerekenin icra edilmesi elzem derecede önemlidir. Başkanın dile getirmiş olduğu söylemlerle savunmuş olduğu özgürlük kavramının çok uzağında bir istikamette olduğunun farkında olmasa gerekmektedir. Bu denli kin, nefret ve kültürel değerlerimize aykırı söylemler içerisine girişmiş, sadece söylemleriyle kalmamış kısmi faaliyetlere de girişmiştir. Bu tür tutum ve davranışlar başta ülkemiz dahasında ise toplumuzun küresel silsilede üstlenmiş olduğu konuma aykırı ve zarar vericidir. Nihayetinde ülkemizde eğitimlerini tamamlayabilmek adına Bolu’da ikamet etmekte olan yabancı öğrencilerimizi de kapsayan bu nefret, kin dolu söylem ve faaliyetler, eğitim hakkının engellenmesine neden olmaktadır.

  Ülkemizin uluslararası camiada yükseköğretim için çekim merkezi olma hususundaki hedeflerinde, hoşgörü ve insana insan olarak değer veren anlayışımız çerçevesinde çalışmalarımıza yılmadan, usanmadan ve olumsuzluklara baş eğmeden devam edeceğimizi tüm samimiyetimizle bildirmekten onur duyarız..
  Saygılarımla…

   Belirli Gün ve Haftalar

  • Bu hafta Camiiler Haftası
  Yazarın Diğer Yazıları
  30 Temmuz 2021 10:38
  29 Haziran 2021 14:59
  REKLAM ALANI
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.