yükseköğretimuluslararasılaşmaüniversiteYÖKuluslararası öğrenciyabancı öğrenciyugevdarulfunun
DOLAR
18,5710
EURO
18,5713
ALTIN
1.030,01
BIST
3.458,03
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
19°C
Ankara
19°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
17°C
Perşembe Az Bulutlu
18°C
Cuma Hafif Yağmurlu
15°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C

YUGEV

YUGEV- Yükseköğretimde Uluslararasılaşma ve Geliştirme Vakfı Değerlendirme Kurulu

Yükseköğretimde Uluslararasılaşmanın Yeni Jeopolitiği

Sürekli dönüşmekte olan küresel politikalar ve beraberinde getirdiği küresel zorluklar dünya çapında yüksek öğretimi doğrudan etkilemektedir.

Sürekli dönüşmekte olan küresel politikalar ve beraberinde getirdiği küresel zorluklar dünya çapında yüksek öğretimi doğrudan etkilemektedir. Bu dönüşümler; küresel yönetimdeki zayıflıklar, serbest ticarete olan tepkiler, çok taraflılık ve siyasi popülizm ve otoriterliğin yeniden canlanması, küresel gücün Asya’ya doğru olan yönelimi, iklimle ilgili acil durumlar ve sosyal yardım için artan talepler ile karakterize edilmektedir.

Bu akımlar girdap gibi dönerken uluslararası öğrenci alımının, bölgesel ittifakların, akademik hareketlilik planlarının ve uluslararası şube kampüslerinin daha da genişletildiği görülmektedir. Yükseköğretim kurumları ile ulusal sistemler arasındaki karşılıklı bağlılık, yükseköğretim ile küresel güçler arasındaki bağları güçlendirirken sınır ötesi iş birliği ve rekabetin keskinleşmesiyle yoğunlaşmarak artmaktadır.

COVID-19 salgınının ortaya çıkmasıyla 2020, küresel siyaset için bir dönüm noktası oldu. Pandeminin jeopolitik olarak kritik dönüşümleri tetiklediğini ve hem aydınlatmada hem de yoğunlaştırmadaki rolünün giderek arttığının farkındayız.

Hannah Moscovitz ve Emma Sabzalieva’nın uluslararası yüksek öğretimin yeni jeopolitiği olarak adlandırdıkları bu eğilimler, 22 Haziran’da bir Centre for Global Higher Education (Küresel Yüksek Öğrenim Merkezi) semineri sırasında keşfedildi. Seminer ve devam etmekte olan çalışmalar 2022’nin başlarında Küreselleşme, Toplum ve Eğitim dergisinin özel sayısı olarak yayınlanacak.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Seminerde Emma Sabzalieva, yeni jeopolitiğin uluslararasılaşma üzerindeki etkisini göstermek için iki yeni örnek verdi.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de, Çin’in Fudan Üniversitesi’nin kampüs açma planları yapılırken, kampüsün daha önce Macar öğrenciler için yurt köyü olması amacıyla ayrılmış bir alana inşa edileceği ortaya çıkması protestolara neden olmuştu. Yaklaşık 1,7 milyar Dolara mal olan bu proje, Macaristan’ın toplam 24 devlet üniversitesine harcadığından daha fazla.

Protestolardan sonra hükümet, U dönüşü yapmak zorunda kaldı ve gelecek yıl yapılacak genel seçimlerden sonra konuyla ilgili bir referandum sözü verdi. Bununla birlikte Budapeşte bölge belediye başkanı Krisztina Baranyi, Çin’deki demokrasi ve insan hakları mücadelelerini anmak için planlanan sitenin etrafındaki sokakları yeniden adlandırdı.

Bu olaylar, yukarıda belirtilen jeopolitik akımların birçoğunun odak noktası haline geliyor. Macaristan Başbakanı Viktor Orbán, Çin’deki illiberal liderlere yanaşırken aynı zamanda Avrupa Birliği’nin demokratik normlarını küçümseyen bir popülist. Ancak, son protesto bu hikayede kırılmaya sebep oldu. Protestocular, Macaristan’ın Batı’dan Çin’e dönüşünü desteklemek için değil, hem daha güçlü bir Çin korkusunun hem de yerel yükseköğretimin gelişmesi için milliyetçi kaygılarını ifade etmek için sokaklardaydı.

Sosyal adalet hareketleri

Macar protestosunun ertesi günü, British Columbia, Kamloops’taki bir yatılı okulda 215 çocuğun kalıntılarının bulunmasından sonra Kanada’nın Toronto kentinde başka bir barışçıl protesto düzenlendi. Bu sözde ‘okullar’ aslında ‘asimilasyon’ adı altında yerli çocukları zorla yerinden eden soykırım eylemleriydi. Protesto, yatılı okul sisteminin mimarlarından biri olan Egerton Ryerson’ın adını taşıyan bir Toronto üniversitesinin kampüsünde bulunan heykelinin devrilmesiyle sonuçlandı.

Macaristan’da olduğu gibi, uluslararası hareketlerin ve iç meselelerin iç kaygılarla iç içe geçtiği açıkça görülmektedir. Yüksek öğretimin sömürgeci geçmişiyle nasıl başa çıkması gerektiğine dair benzer sosyal adalet söylemleri, son zamanlarda Güney Afrika’nın #MustFall hareketlerinde görüldü. Bu hareketler, doğrudan yüksek öğrenim sitelerinde yerli insanlar için gerçek bir uzlaşma için devam eden çağrılarla bir araya geldi.

Ulusal göçmenlik politikalarında suç ortaklığı

İki zamanlı ve somut tezahürün bu enstantaneleri yeni jeopolitik ve uluslararası yüksek öğretimi birbirine bağlarken, diğer bağlantılar kademeli olarak ortaya çıkıyor. Örneğin, CGHE seminerinde de sunulan Lisa Brunner’ın çalışması, yüksek öğrenim ve göçmenlik arasındaki gelişen bağlantıların etkisini ele alıyor.

Bu iç içe geçmenin sonucu olarak yükseköğretim, göçmenlerin seçimini, gözetimini ve yerleşimini destekleyen devlet göç politikalarında önemli ancak yeterince fark edilmeyen bir rol oynamaktadır. Bu, yalnızca yükseköğretimin sosyal sorumluluğu hakkında değil, aynı zamanda devlet göç politikalarında suç ortaklığı hakkında da sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

Yükseköğretimin gözetime olan katkısı önemli sonuçlar doğurmaktadır. Uluslararası öğrenci kayıt durumu, sınıf katılımı ve hükümetler için diğer verilerin toplanması ve raporlanması, fark edilmeyen ve yeterince anlaşılmamış olmasına rağmen, uluslararası öğrenci alımı yapan birçok ülkede artık zorunludur.

Uluslararası öğrencilerin sistematik gözetimi, 11 Eylül sonrası aşırı güvenlikli dönemde ortaya çıkmış olsa da artık ekonomik açıdan faydalı ‘meşru’ öğrenciler ile ekonomik açıdan daha riskli düşük ücretli işçiler arasında ayrım yapmak için disiplin aracı olarak kullanılıyor. Ancak bu durum öğrenciler ile kalıcı göçmenler arasındaki politika farkının bulanıklaşmasına neden oluyor.

Yükseköğretimin uluslararası öğrencileri gözetlemesi, sınır emperyalizmini normalleştiren, depolitize eden ve kurumsallaştıran gündelik pratiklere örnek teşkil ediyor. Birçok Küresel Kuzey ülkesi gibi hem gözetim hem de sınırlar, yerlileri ve ırksallaştırılmış insanları uzun süredir eşit olmayan bir şekilde etkileyerek, beyaz üstünlüğünün, imparatorluğun ve-veya yerleşimci-sömürge devletin farkını somutlaştırmıştır.
Pandeminin ortaya çıkardığı, özellikle yabancı uyrukluların gözetimi o kadar doğal hale geldi ki çoğu zaman sadece kabul edilmekle kalmıyor, aynı zamanda bekleniyor.

Pandeminin ortaya çıkardığı, özellikle yabancı uyrukluların gözetimi o kadar doğal hale geldi ki çoğu zaman sadece kabul edilmekle kalmıyor, aynı zamanda bekleniyor. Bu yeni jeopolitik değişimlerin yükseköğretimde uluslararasılaşma üzerindeki etkisini inceleyerek, bu alana hakim olan bazı geleneksel anlayışlar sarsılmalıdır. “Jeopolitik” fikrinin uluslararası yüksek öğretim çalışmalarına nasıl uygulandığı önemli bir araştırma alanıdır ve farklı disiplinlerin bir arada çalışmasına olanak sağlar (coğrafya, siyaset veya uluslararası ilişkiler, sömürgecilik ve göç çalışmaları). Değişen dünyamızın yeni jeopolitiğini şekillendirmede yüksek öğretimin sistematik, kurumsal ve bireysel olarak rolünü daha iyi anlamak gerekmektedir.

Emma Sabzalieva, UNESCO Uluslararası Latin Amerika ve Karayipler Yüksek Öğrenim Enstitüsü’nde (IESALC) kıdemli bir politika analisti ve York Üniversitesi, Kanada’da araştırma görevlisidir. Hannah Moscovitz, Birleşik Krallık, Cambridge Üniversitesi eğitim fakültesinde doktora sonrası araştırma görevlisidir. Lisa Brunner, Kanada British Columbia Üniversitesi’nde eğitim çalışmaları alanında doktora adayı ve Düzenlenmiş Kanada Göçmenlik Danışmanıdır.

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Bu hafta Camiiler Haftası
  • Bu gün Hayvanları Koruma Günü
  • Bu gün Dünya Mimarlık Günü
Yazarın Diğer Yazıları
REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.